Problemy w pracy opiekunów

Każdy opiekun osoby starszej w Niemczech musi zmagać się na co dzień z wieloma problemami. Wszystko zależy od stopnia w jakim dana osoba starsza jest sprawna. Zdarzają się takie osoby, które są naprawdę niedołężne w zaawansowanym stopniu i nad którymi opieka jest ciężką i żmudną pracą. Zaskoczyć może jednak fakt, że to wcale nie niedołężność osób starszych jest głównym problemem. Przecież dobrzy opiekunowie z pewnością są do tego przygotowani, że będą wykonywali większość czynności za osoby starsze - to zupełnie normalne, bo na tym polega praca z osobami starszymi. Jeszcze większym problemem jest stan psychiczny, a dokładnie demencja starcza. Może to również być choroba Alzheimera. Z takimi osobami pracuje się według opiekunów zdecydowanie najtrudniej.

Osoby z demencją starczą mają to do siebie, że zapominają. Nie chodzi tu jednak o zapominanie błahostek, ale często dochodzi nawet do takich sytuacji, że osoby starsze zapominają, jak się nazywają, skąd pochodzą, kim my jesteśmy. Tracą pamięć o wszystkim. Opiekunowie muszą wtedy spokojnie odpowiadać na pytania, co po pewnym czasie robi się naprawdę nużące. Nie jest to jednak jedyny problem. Znacznie większe problemy mają młode opiekunki, które przyjeżdżają do pracy w Niemczech po raz pierwszy i nie do końca wiedzą, na czym polega taka praca.

Zdarzają się osoby, które nie potrafią zrobić praktycznie nic - siedzą na wózkach inwalidzkich, więc trzeba je przemieszczać, nie potrafią same jeść, więc trzeba je nakarmić, nie potrafią się umyć, a nawet załatwić swoich potrzeb fizjologicznych. Dla młodej opiekunki jest to nie tylko praca trudna psychicznie, ale przede wszystkim fizycznie, bo trzeba mieć naprawdę dużo siły, aby starszą osobę przenieść, posadzić na wózek inwalidzki czy też wykąpać. Takim osobom należy się pełen szacunek i uznanie.