Niezbędne dokumenty

Dokumenty są jedną z najważniejszych kwestii, aby dostać pracę w Niemczech. Nie można niczego zapomnieć, kiedy już wyjeżdżamy z kraju, aby podpisać umowę o pracę jako opiekun/opiekunka osoby starszej. Trzeba wiedzieć co dokładnie zabrać. Wśród dokumentów na pewno najważniejszy jest dowód osobisty, bez którego nie mamy najmniejszych szans na podpisanie jakiejkolwiek umowy. Zarówno Polska jak i Niemcy znajdują się w strefie Schengen, a co za tym idzie - wystarczy tylko dowód osobisty, aby poruszać się po obcym kraju. Paszport w tym wypadku nie jest potrzebny, ale zawsze warto na wszelki wypadek zabrać, bo nigdy nie wiadomo, co może nam się przytrafić, a być może będzie to podróż poza strefę Schengen, gdzie paszport jest niezbędny.

Oprócz dowodu osobistego w pracy będzie potrzebne zaświadczenie o niekaralności. W Polsce ten dokument jest również niesamowicie ważny i w żadnej pracy publicznej nikt nas nie zatrudni, jeśli byliśmy karani. Dlatego nie można zapomnieć o tym dokumencie. To samo dotyczy dokumentów, które potwierdzają nasze wykształcenie - wszelkie świadectwa i dyplomy. Niejednokrotnie jest tak, że wcale nie są one takie potrzebne, ale z drugiej strony lepiej je mieć na wszelki wypadek, gdybyśmy zmieniali pracę. Oprócz tego warto zabrać ze sobą odpisy aktu urodzenia, małżeństwa. Są one rzadko potrzebne, ale kiedy będziemy musieli coś załatwić w niemieckim urzędzie, mogą okazać się przydatne. Jeśli posiadamy prawo jazdy (nawet jeśli nie mamy samochodu), powinniśmy zabrać je razem z sobą.

Ogólnie należy przygotować wszystko to, co jest nam potrzebne w Polsce. W tych kwestiach raczej nie ma różnić między państwem polskim a niemieckim. Rzadko są wymagane świadectwa i certyfikaty znajomości języka niemieckiego, chyba że korzystamy z usług pośrednika pracy w Niemczech na terenie Polski.