Jak zorganizować czas podopiecznym?

Kiedy przebywamy z osobą starszą praktycznie codziennie przez 24h na dobę i to przez kilka miesięcy (opiekunki pracują najczęściej w systemie zmianowym na 2 - 3 miesiące, a później wracają do Polski i tak w kółko) możemy się zanudzić, ale również podopieczni mogą się znudzić. Dlatego trzeba jakoś zorganizować im czas. W domach spokojnej starości organizowanie czasu jest znacznie łatwiejsze, bo starszych ludzi jest znacznie więcej i często znajdują sobie jakieś zajęcie - gra w karty, szachy, wspólne spacery, oglądanie telewizji. Organizacja czasu dla osoby starszej w domu prywatnym jest jednak znacznie trudniejsza. Co warto zrobić, aby jakoś urozmaicić ten czas i sprawić, że osoba starsza będzie cieszyła się życiem i naszą obecnością?

Na pewno nie można takiej osoby przetrzymywać ciągle w domu, nawet jeśli pracujemy w czasie zimy. Taka osoba potrzebuje codziennego spaceru, dotlenienia się. Spacery wcale nie muszą być takie długie, wystarczy tylko pół godziny lub godzina dziennie. Ale spacerami też można się zanudzić, dlatego można od czasu do czasu wybrać się do kina, na koncert, a już najlepiej do teatru. Jeśli pracodawca płaci nam za organizowanie czasu wolnego osobie starszej, warto się postarać i urozmaicić nieco codzienność. Jeśli osoba jest w miarę sprawna, można ją zabrać na dansing dla osób starszych - na pewno się ucieszy i pozna sporo nowych osób.

 Niektórzy podopieczni nie są pozytywnie nastawieni do wszelkich wyjść i najchętniej spędzaliby cały czas przed telewizorem czy słuchając radia. Kiedy jednak udaje nam się ich namówić na jakieś wyjście, np. to teatru, zazwyczaj bardzo się cieszą i w końcu są szczęśliwi. Można też zabrać starszą osobę do restauracji od czasu do czasu, co będzie doskonałą odskocznią od codziennego gotowania i odpoczynkiem dla nas samych - opiekunów.