Formy zatrudnienia

Formy zatrudnienia w Niemczech i formy zatrudnienia w Polsce różnią się nieco od siebie, pomimo tego że posiadamy naprawdę podobną literę prawa, bo zarówno Niemcy jak i Polska są krajami demokratycznymi - czyli władzę sprawuje lud i jego wybór. Jeśli chodzi o pracę jako opiekunka w Niemczech, najczęstszą umową jest umowa dotycząca pracy tymczasowej. W Polsce taką umowę można by było porównać do umowy zlecenie - dostajemy jakieś zadanie i mamy konkretny okres na jego wykonanie. W Niemczech jednak ważna jest też praca sezonowa i umowa o taką właśnie pracę, co w tym wypadku można wykluczyć, gdyż taka praca dotyczy najczęściej zbiorów warzyw i owoców. Zazwyczaj po okresie próbnym możemy liczyć na stałą umowę o pracę.

Umowa o pracę nie dzieli się raczej na pół etatu oraz na cały etat. Ten typ umowy będzie dla nas zdecydowanie najkorzystniejszy, chociaż rzadko pracodawca decyduje się na ten rodzaj - szczególnie jeśli chodzi o ludzi z zagranicy, którzy często się zmieniają i zrywają z dnia na dzień umowy. Jeśli pracodawca będzie widział, że jesteśmy uczciwi i można nam zaufać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostaniemy propozycję podpisania umowy o pracę. Dotyczy to w dużej mierze pracy w domach spokojnej starości i tym podobnym instytucjom. Można również pracować w czyimś prywatnym domu. Niestety często kończy się to pracą na czarno, na co absolutnie nie można się godzić.

Pracując w Niemczech na czarno bez absolutnie żadnej umowy, nie będziemy mieli prawa do skorzystania ze zwrotu z podatku, który jak wiadomo w Niemczech jest dość duży i kiedy pracuje się za granicą, ma się szansę na naprawdę spore pieniądze. Warto skorzystać z takiej możliwości i nie dać się namówić na pracę na czarno, nawet jeśli pracodawca zaoferuje nam duże pieniądze. Niestety opiekunki często się na to godzą, bo lepiej mieć coś, aniżeli nic.