Co uzgodnić przed rozpoczęciem pracy jako opiekunka?

Często zdarza się tak, że rozmowy o pracę wyglądają tak, jak nie powinny wyglądać. Opiekunowie cieszą się, że dostali kolejną pracę i nie pytają o to, o co tak naprawdę warto zapytać w czasie samej rekrutacji. Wielu jest takich opiekunów, którzy wymagają okresu próbnego, na własne życzenie! Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie od razu chcemy wiązać się umową o pracę. Dlaczego jest to takie ważne? Niestety osoby starsze są różne i czasami można trafić na naprawdę trudnego podopiecznego. Mając umowę na okres próbny lub tymczasową można z niej łatwo zrezygnować. Z umowy o pracę nie rezygnuje się tak łatwo - tak samo w Polsce jak i w Niemczech. Nie warto więc zawsze rzucać się na głęboką wodę i co najważniejsze - trzeba zachować nieco pokory.

Nie należy także zapominać o tym, że to my jesteśmy w pracy i my powinniśmy przestrzegać pewnych reguł. Dotyczy to na przykład palenia papierosów. Niektórzy opiekunowie pozwalają sobie na palenie papierosów w domu, w którym pracują. Jeśli pracodawca się na to godzi, nie ma żadnego problemu, ale jeśli robimy to bez żadnej zgody, świadczy to tylko o naszej kulturze osobistej i poszanowaniu drugiego człowieka. Najlepiej jest o wszystko pytać, bo wtedy z pewnością zyskamy w oczach pracodawcy, który będzie widział, że się staramy i chcemy wypaść jak najlepiej.

Do pracy na stanowisko opiekuna w Niemczech wyjeżdża też coraz więcej mężczyzn. Zdarza się nawet tak, że odznaczają się oni większą cierpliwością, aniżeli kobiety. Mają też więcej siły, a to jest bardzo ważne, szczególnie jeśli trafi nam się bardzo niedołężny podopieczny, który praktycznie nie potrafi zrobić niczego sam - musimy mu gotować, karmić go, myć, pomagać w załatwieniu potrzeb fizjologicznych. To wszystko należy do naszych obowiązków, a obowiązki powinny być wpisywane w umowę o pracę!