Minusy pracy adwokata

​Nie jest wcale łatwo być adwokatem. Choć to praca co najmniej dobrze płatna, to kilka minusów każe zastanowić się nad tym, czy to aby na pewno dobry wybór ścieżki kariery.

Do tych minusów trzeba przede wszystkim zaliczyć zagrożenie. Często adwokat podejmuje się obrony kryminalistów należących do zorganizowanych grup przestępczych. Często też zdarza się, że koledzy oskarżonego wyraźnie dają adwokatowi znać, co się stanie, gdy nie wybroni ich kompana. Wówczas zwykła dla adwokata sprawa karna może skończyć się dla niego poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a do tego ciągłym poczuciem zagrożenia i niepokoju.

Kolejna kwestia to częste poczucie beznadziejności. Adwokat wiele spraw ma z góry przegranych i nie ma na to żadnego wpływu, szczególnie, gdy dopiero raczkuje w prawniczym świecie i nie ma luksusu wyboru poszczególnych ofert obrony. Często jedynym, co może zrobić dla swojego klienta, jest wywalczenie jak najbardziej dogodnej ugody - cała reszta pozostaje poza jego zasięgiem.

Kolejna kwestia to problemy moralne. Dlaczego mam bronić kogoś, co do kogo jestem pewien, że popełnił przestępstwo? Czy skoro zrobił to specjalnie, to czy zasługuje na niższy wymiar kary? Adwokat nie ma wyboru - musi bronić każdego i robić to jak najlepiej.