Rozwój telewizji

Współczesna telewizja jest w sytuacji, która była charakterystyczna dla radia, gdy pojawiła się telewizja i zaczęła się bardzo intensywnie rozwijać. Wynika to przede wszystkim z faktu, że radio musiało zmienić swój format nie mogąc przede wszystkim w zakresie rozrywki rywalizować z telewizją. Z drugiej strony radio potrafiło nastawić się na sposób prezentowania informacji oraz muzyki w sposób, który pozwolił na utrzymanie dużej liczby widowni, gdyż zmienił się sposób podawania informacji przede wszystkim poprzez zrezygnowanie z prezentowania długich programów, które nie mogły rywalizować z rozrywkowymi programami łączącymi wizję oraz fonię.

Obecnie telewizja ma ten sam problem z Internetem. W sieci możliwe jest prezentowanie informacji w sposób interaktywny a więc taki, który pozwala na połączenie jeszcze większej liczby form prezentowania poszczególnych informacji w stosunku do telewizji. Z tego powodu telewizje szukają z widzami interakcji, która choćby w części byłaby porównywalna z interakcją, która pojawia się w Internecie.

Do programów, które budują interakcję z widzami można zaliczyć między innymi program super dzieciak, który z jednej strony pozwala na wpływanie na kształt programu poprzez głosowanie z wykorzystaniem mobilnych urządzeń. Z drugiej strony pojawiają się możliwości uczestniczenia w programie super dzieciak również z wykorzystaniem portali, gdzie można szybciej uzyskać informacje z poza sceny czy zaprezentować własne opinie oraz komentarze. W ten sposób telewizja zaczyna w większym stopniu łączyć zarówno przekaz telewizyjny a jednocześnie informacje prezentowana w formie internetowej. Pozwala to na zwiększenie zainteresowania programem, który może być śledzony zarówno przez internautów jak też telewidzów.