Rozwój talentów u dzieci

Każde dziecko ma określone predyspozycje, które odpowiednio wcześnie rozwinięte sprawiają, że dziecko może osiągnąć znacznie większe sukcesy w określonych dziedzinach. Wielu rodziców chce rozwijać talenty dziecka, jednak nie zawsze podejście rodziców jest właściwe. Jednym z problemów jest to, że rodzic wskazuje dziecku dziedziny, które wchodzą w zakres zainteresowania rodzica i decydują się na rozwijanie ich u dzieci. W takim przypadku dziecko może wcale nie być zainteresowane daną dziedziną a regularna praca przy graniu na instrumencie, nauce określonych umiejętności może być dla dziecka nudna i męcząca.

Talent może być odkryty u dziecka przez przypadek, jak też może być odkryty przez specjalistów. W wielu przedszkolach prowadzone są takie formy zajęć dla dzieci, które mają na celu lepsze rozumienie predyspozycji dziecka. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie, co sprawia, że wiele talentów może pojawić się dopiero na poziomie szkoły podstawowej a nie w okresie przedszkolnym. Szczególnie chłopcy bardzo często rozwijają się, aż do szóstego roku życia.

Jednocześnie współcześnie jest coraz więcej różnego rodzaju konkursów czy programów typu super dzieciak, co pozwala na sprawdzenie się dzieci w konkurencji. Oczywiście uczestnictwo w takim konkursie nie zawsze jest dla dzieci najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do każdej formy rywalizacji w programie super dzieciak. Przede wszystkim nie warto decydować się na naciskanie na dziecko i traktowanie go w kontekście startowania w różnego rodzaju konkursach, jak osoby dorosłej. Dla dziecka nawet rywalizacja w konkursach powinna być nadal formą zabawy, co pozwala na  zmniejszenie stresu, który mogą odczuwać dzieci.